Neden Sosyal Medyada Sürekli Paylaşıyoruz?

sosyal medyaFacebook, Twitter, Linkedin, Pinterest, Instagram ve daha birçok farklı sosyal ağa kayıtlı milyonlarca insan, her gün ve hatta her an paylaşım içerisinde. Örneğin Facebook, üye sayısı ile Dünya’nın üçüncü büyük nüfusa sahip bir ülkesi konumunda adeta. (Bkz: S.O.S.yal Medya)

Sabah kalkar kalkmaz veya gece yatmadan önce akıllı telefonundan, üye olduğu herhangi bir sosyal ağı kontrol edenlerin, bir şeyler beğenen ya da paylaşanların sayısı her geçen gün artıyor. Peki insanlar neden bu tür platformlarda sürekli birşeyler paylaşıyorlar?

Neden Paylaşıyoruz?

The New York Times’ın 2.500 kullanıcı ile yaptığı “The Psychology of Sharing” (Paylaşımın Psikolojisi) çalışması bize önemli ipuçları sunuyor. Çalışmaya göre insanları sosyal ağlarda birşeyler paylaşması için motive eden faktörler aşağıdaki gibi sıralanıyor:

Eğlenceli ya da işe yarar bilgileri paylaşma

Araştırmaya katılanların %94’ü,  paylaştıkları içeriklerin başkalarına sağlayacağı faydayı dikkate alarak paylaşımlarda bulunuyorlar.

İlişkileri ilerletme ve geliştirme

Katılımcıların önemli bir çoğunluğu (%78), normalde görüşme fırsatı bulamadıkları kişiler ile temasta kalmalarını sağladığı ve ilişkilerini geliştirebildikleri için paylaşımlarda bulunuyorlar.

Hayata katılma/Kendini gerçekleştirme

Bilgi paylaşımı, kişilerin (%69) kendilerini hayatın içinde görmeleri, daha çok günlük olup biten olaylara katılmaları ve kendilerini gerçekleştirme duygusu yaşamalarını sağlıyor.

Kendini tanıtma

Araştırmaya katılan kişilerin %68’i paylaşımlarını kendilerini tanıtmaya yönelik olarak gerçekleştiriyor. İnsanlar, paylaştıkları içerikler ile kendilerini başkalarına ifade edebildiklerini hissediyorlar. Paylaşılan içerik, kişinin zevkleri, ilgi alanları, öncelikleri, beklentileri vb. birçok konuda bilgiyi paylaşılan kişilere ulaştırıyor. 

NYT

Not: Beğendiğiniz yazıları paylaşmayı ihmal etmeyin :)

Fikrini belirt, sesini duyur.