LGS Sınav Sonuçları

LGS Sınav Sonuçları

Beklenen hafta geldi ve LGS sonuçları için geri sayım başladı. Çevremde LGS sınavına katılan tüm öğrenciler ve veliler MEB 2022 sınav takviminde yazan tarihi araştırıyor. Sınav sonuçlarını görmek isteyenler için bu hafta heyecanlı bekleyiş devam ediyor. “LGS sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak?” MEB’in açıkladığı o tarih nedir?

5 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonrasında herkes LGS sonuç tarihlerine odaklanmış durumda. İlk oturumda 40, ikinci oturumda 50 sorunun yöneltildi ve LGS sınavının ardından veliler, öğrenciler sonuç tarihini araştırıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, LGS sonuç açıklanma tarihini duyurdu.

LGS sınav sonuçları, bu hafta 30 Haziran 2022 tarihinde açıklanacak. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecekmiş. LGS sınav sonuçları, “http://www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek.

Çoğumuzun bildiği bir Kızılderili atasözü vardır
“Biz bu dünyayı atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan ödünç aldık.”. Konu çocuklar olduğu zaman yetişkinler mutlaka bu sözü konuşmalarının bir yerinde kullanırlar. Peki ya uygulama?

Bu sözü hayata geçirebiliyor muyuz?

“Geleceği Çocukların Hayalleriyle İnşa Etmek” başlıklı yazım bu söz ile başlıyordu.

LGS ile çocuklarımız kendi geleceklerini inşa ediyorlar belki ama gerçekten çocukların gelecek hayalleri neler? Bu bakış açısına biraz daha kafa yorsak ve sınavlar ile tarihlere odaklanmak yerine geleceği tasarlamaya daha çok zaman ayırsak?

“Biz bu dünyayı atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan ödünç aldık.” Şimdiki LGS çocukları için bu sözü hayata geçirmenin yolları neler olabilir?  
Bana sorarsanız artık bu sözü; geleceği çocukların hayallerine uygun şekilde şimdiden inşa etmek üzerine, potansiyelimizin nasıl değerlendirebileceği şeklinde yorumlamamız gerekiyor. Öznenin çocuklar olması gerekiyor.

Çocuklara LGS gibi bir değerlendirme yapsak ve çocukların geleceğe dair vizyonlarını ölçsek nasıl olurdu, düşledikleri geleceği inşa edebilmek için onlara hangi soruları sorabilirdik?
Mesela çocuklara LGS gibi bir sınavda:
Nasıl bir gelecek düşlersin?
Nasıl bir teknoloji kullanacağız?
Nasıl bir okulda okumak isterdin?
Nasıl bir şehirde yaşamak isterdin?
İletişim için telefondan farklı yöntemler, araçlar neler olabilir?

Sence insanlara yeni duyu organları eklenebilir mi?

Bu seçeneklerin neler olmasını isterdin?

Gelecekte sence…?
Soruları sizler artırabilirsiniz.

Özellikle pandemi sonrası dünyanın hızla değiştiği, meslekler yerine yetkinliklerin ön plana çıktığı, standart üretim faaliyetlerinin robotlar ile gerçekleştirildiği, insanların daha çok hayal gücü ile farklılaşacağı bir geleceğe doğru ilerlerken LGS benzeri sınavlara da daha farklı nasıl bakabiliriz?

Düşüncelerinizi bekliyorum.
Fikrini belirt, sesini duyur.