Neden Kurumsal Gelişim?

Sayfam için tasarladığım yazılar daha kaliteli bir yaşam için arayışlarımızdan oluşmakta. İş yaşamımızda, kişisel hayatımızda, yaptığımız işlerde, kurduğumuz ilişkilerde…

Bir diğer deyişle hayatımızın genelinde sürekli gelişimi yakalayacak bir dinamiği sağlamayı amaçlıyorum.

İşte bu yapılardan bir tanesi de Kurumsal Gelişimin sağlanması.

Kurumsal Gelişim neden ayrı bir başlıkta ele alınmalı?

Aslında kurumsal yapılar, tek başlarına anlam ifade etmeyen yapılar. Sonuçta kurumları da oluşturan bireyler ya da insanın kendisi!

İnsan bireysel gelişimi yakalarsa, kurumlar da kendiliğinden gelişir!

Bu şekilde bir düşünce ilk bakışta akla yatkın gelebilir. Ancak, aslında kurumsal yapılar da başlı başına yaşayan birer organizmadır, birer sistemdir ve en önemlisi bireylerin toplamından daha fazlasını üretme kapasitesine sahiptir.

Dolayısıyla sistemi oluşturan parçaların tek tek gelişim göstermesi, kurumların gelişmesi anlamını taşımayabilir. Çünkü bu sistemi oluşturan parçaların da birbirleriyle uyumu ve ahengi en az o yapıyı oluşturan parçalar kadar önemlidir.

Aslında özetlediğim bu yapı, çok da bilinmeyen bir şey değil.
Peki, neden böyle bir açıklamaya ihtiyaç duyuyorum?

Özelikle ülkemizde işletmeleri gözlemlediğimde şunu rahatlıkta görebiliyorum. Yatırımlar daha çok birey odaklı, planlamalar daha çok günü kurtaracak düzeyde. Sebebi ise arka planda bir sistem, yaşayan bir organizma olarak kurumun iyileştirilmesi, geliştirilmesi anlayışının sahiplenilmiş olmaması. Bunun sebepleri başka bir yazının konusu olacak nitelikte. Onun için o detaya girmiyorum.

Altını çizmek istediğim nokta; kurumsal bakış açısı oluşmadan elde edilecek başarıların, ne kadar parlak olursa olsunlar günlük olacağı, kalıcı olmayacağıdır.

Belki küçük ölçekli bir işletme sahibisiniz, belki orta ölçekli bir işletmede yöneticisiniz ya da büyük bir işletmede çalışansınız, önemli değil!

Ne tür bir yapının içinde hangi pozisyonda çalışıyor olursanız olun kurumsallaşmayı sağlayamıyorsanız, yaptığınız işler kalıcı olmayacaktır. En iyimser ihtimalle asıl potansiyeline ulaşamayacaktır!

Rekabetin en şiddetli yaşandığı günümüz dünyasında ise bu durum, içinde bulunduğunuz yapının yarışta geriye düşmesi için yeterli bir sebep olarak varlığını koruyacaktır…

İbrahim H. KAYRAL

2 thoughts on “Neden Kurumsal Gelişim?

 • 1$s 3:56 pm'de
  Permalink

  Metodolojik detaya girmediğiniz, güzel bir özetleme olmuş. Düşüncenize sağlık! Konunun farkındalığına bulunduğunuz katkıdan dolayı teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • 1$s 4:06 pm'de
   Permalink

   Teşekkür ederim Hasan Bey, bu konuda yol gösterici ama aynı zamanda basit ve anlaşılır bir giriş yapmaya çalıştım. Umarım yazı hedefine ulaşmıştır. Saygı ve selamla…

   Yanıtla

Fikrini belirt, sesini duyur.