Kral Kaya Mezarları – Amasya

Amcasının toprağa verilmesinin ardından Ezgi’nin tüm yakınları cenaze evinde bir araya gelmişlerdi. Doruk ve Efe bütün gün arkadaşlarının ve ailesinin yanında yer almışlardı…

***

Eve sürekli girip çıkan birileri vardı. Gelenler birbirlerini tanısın tanımasın, aralarında güçlü bir iletişim ve uyum vardı. Her ziyaretçi, ailenin acısından ufak bir parça alıp uzaklara taşıyan karıncalar gibiydi. Bu uyum yıllarla oluşan kültürün yansımalarıydı. Amasya’nın eski ailelerinden oldukları için haber tüm şehre hızla yayılmıştı.

***

Şehri boylu boyunca dolaşan Yeşilırmak Nehri’nin kıyılarında yürüdüğünüzde mutlaka bir tanıdığa rastlıyordunuz. Sivas’ta doğup daha sonra Tokat ve Amasya’dan geçerek Samsun’a ulaşan, burada da Karadeniz ile buluşan nehir, sadece Amasya için değil, geçtiği tüm kentler için yaşamın önemli bir parçasıydı.

Yeşilırmak Nehri’nin hemen kenarında uzanan Kral Kaya Mezarları’na götürmüştü. Pontus krallarına ait tarihi mezarlıklar, kayalar tek tek oyularak yapılmıştı. UNESCO’nun Dünya Mirasları listesine konu olan bu mezarlar, Amasya Kalesi’nin eteklerindeydi. Ufak şehir turu hepsine iyi gelmişti. İnsan yaşamının bir parçası olan bu tür olaylar, sadece acıların değil, iyiliklerin, bilginin, güzelliklerin, dostlukların paylaşılması için önemli birer fırsattı.

Devamını Oku

Fikrini belirt, sesini duyur.