Mutsuz Bir Kadın Gördüğünde Ne Yapmalısın?

Pazarlama araştırmacıları özellikle başta kadınlar olmak üzere tüketicilerin davranışlarını anlamaya ve tanımlamaya çalışıyorlar, tüketicinin alışveriş eğilimlerini çözümleyerek satış hacmini artırmaya yönelik olarak cevaplar arıyor, sürekli araştırma yapıyorlar.

Bu konuda kadınların ve erkeklerin mağazada geçirdikleri sürelerden tutunda, hangi tasarımda yerleştirilen ürünlerin kimin nasıl ilgisini çektiğine kadar ilginç ve farklı bulgulara da ulaşılmıyor değil.
Canları sıkkın(!) olduklarında ya da kendilerini mutsuz hissettiklerinde kadınların ilk çare olarak alışverişe çıktıklarını, soluğu en yakın avmde aldıklarını bilmek için pazarlama araştırmacısı olmanıza gerek yok (-ki bu can sıkıntısı ya da mutsuzluk meselesi ayrı bir kara kutudur 🙂 ).
Mutsuz bir kadın gördüğünüzde…
Bu aralar sosyal medyada dolaşan:
“Mutsuz bir kadın gördüğünüzde yanına sokulup saçını okşayın, gözlerine bakın ve sonra yavaşça kulağına fısıldayın: “Mango’da indirim varmış!”
tarzı cümleler de bu gerçek(!) üzerine kurulmuştur.
Peki, gerçekten alışveriş yapmak duygusal olarak faydalı mı?
Bu konuda ben bilimsel bir araştırma yapmadım, ama bu sloganın sonuçta satıcının işine geldiğini savunuyorum… 🙂
Diğer yandan birileri merak etmiş ve konuyu araştırmış.
Harvard Business Review Türkiye sayfasında dolaşırken rastladığım araştırmayı aynen paylaşıyorum. Bana ilginç geldi, eminim sizin de ilginizi çekecektir.
Alışveriş Yapmanın Duygusal Faydaları
“University of Michigan’dan Scott Rick’in yürüttüğü bir araştırmaya göre, üzücü bir film sahnesi (The Champ isimli filmde çocuğun akıl hocasının öldüğü sahneyi) izleyen katılımcılar tükenmez kalem gibi küçük bir ofis eşyası alışverişi yaptıklarında, mutsuzluk seviyelerinde (100 puanlık ölçekte) 2,28 oranında azalma meydana geldi. Araştırmacılar, alışveriş esnasında seçim yaparken kişinin etrafında oluşturduğu kontrol duygusunun üzüntüyü hafiflettiğini söylüyor.”
Kaynak: The Benefits of Retail Therapy: Making Purchase Decisions Reduces Residual Sadness
Çalışmaya ilişkin yorumları size bırakıyorum…

Not: Beğendiğiniz yazıları paylaşmayı ihmal etmeyin :)https://www.youtube.com/watch?v=ylAfe51oeMQ

3 thoughts on “Mutsuz Bir Kadın Gördüğünde Ne Yapmalısın?

 • 1$s 1:29 pm'de
  Permalink

  Alış veriş yapmak tabiki insanı mutu yapar. yoksa kimse alışveriş yapmazdı.. faturayı ödemek kredi ekstresini görmekte mutsuz 🙂 mesele bu ikisini dengede tutabilmek. Şunu biliyorumki aşırı mutlu yada üzüntülü olunca karar almamak lazım. O nedenle aşırı üzgün yada mutlu br kişinin alışveriş yapması faydadan çok zarar verebilir ona. Sigara gibi bişey kısa vadede rahatlatır ama sonra derdini çekersin.

  Yanıtla
 • 1$s 1:23 pm'de
  Permalink

  bu aralar bi makale okudum erkeklerin sekste hissettikklerini kadınlar alışverişte hissediyorlarmış. erkeğin aklını kadınlar kadının aklını alışveriş alıyor. bir söz vardır. Allah erkeği kadınla kadını altın ile terbiye edermiş diye. Eskiden kadın altın için erkeğin gönlünü alırdı. Erkekte altın ile kadının. şimdi kadın da altının peşinde erkekte 🙂

  Yanıtla
  • 1$s 2:15 pm'de
   Permalink

   İnsanın “kontrol etme” duygusu ya da isteğinin yerine getirilmesi için seçilen özneler ilginç gerçekten.

   Yanıtla

Fikrini belirt, sesini duyur.