Emekli Olup Kendi İşimi Kurmak İstiyorum!..

Sanırım iş hayatında en sık karşılaştığımız ifadelerden bir tanesi de bu cümle. Hatta sadece sıradan bir cümle değil, neredeyse bir slogan.

Emekli olup kendi işimi kurmak istiyorum!…

Bu tür bir hayal iş ortamında motivasyonumuzu mu bozuyor yoksa zor dönemlerde sığınılan bir liman mıdır bilinmez. Belki de eskilerden kalma bir alışkanlık. Erken emekli olma şansını yakalayan çalışanlar eskiden genç yaşta emekli olduklarından, evde oturmak yerine ikinci baharlarında hangi işle uğraşsam kaygısı ile bu tür bir yaklaşım sergiliyorlardı sanırım.

Günümüzde durum nedir?

Çalışma yaşantımızda özellikle beyaz yakalı kesimi gözlemlediğimizde birçok çalışanın işini pek de severek yapmadıklarını ya da daha iyimser bir yaklaşımla işlerinde yeterince tatmin olmadıklarını görebiliriz.

Towers Watson tarafından hazırlanan Türkiye 2012 İşgücü Araştırması Raporu‘na göre Türkiye’de çalışanların en önemli 5 gündem maddesi arasında emeklilik konusunun yer aldığı görülüyor. Araştırmaya göre, “her 10 çalışandan 6’sı son yıllarda emekliliğin kendisi için her zamankinden daha fazla önemli olduğunu” belirtmiş.

Günümüzde rekabet ortamının kurumlar üstünde yarattığı baskı, ister istemez işlerin yapılış biçiminde “stresi” günlük hayatımıza sokuyor. Bir de bu duruma kurumsallaşmayı tam anlamıyla gerçekleştiremeyen “patron” yönetimlerini ekleyecek olursak emeklilik hayali ve bu hayali nasıl kuracağımız daha da önem kazanıyor.

Gelin isterseniz günlük çalışma yaşantısının bu sıkıcı ortamından, emeklilik sonrası hayallerine doğru gidelim…

Torun sevmek, dinlenmek, uyumak, okumak, televizyon izlemek, tatil yapmak gibi aktiviteler tabii ki her emeklinin hakkı ve güzel hayaller.
Peki iş kurmak istiyorsanız!

Sadece hayallerde kalmaması için neler yapmanız gerekir?

Herhangi bir motivasyon ile emekli olduktan sonra iş kurmak gibi bir hayale sahipseniz, en kısa sürede gerekli çalışmalara başlamalısınız. En azından emekli olmadan önce…

Çünkü emekli olacağınız gün geldiğinde bu tür bir hayata hazırlıklı olmadığınız için tüm hayalleriniz suya düşebilir.

Nereden başlamalısınız?

Elbette öncelikle bir iş fikrine sahip olmanız gerekir. Eğer bir iş fikrine sahip değilseniz diğer adımlara başlamadan önce en azından internette bu konuda bir araştırma yapmaya başlayabilirsiniz.

Hangi özelliklere sahip olduğunuz, neleri yapmaktan hoşlandığınız ve hoşlanmadığınız, çevrenizde size destek olabilecek kişiler ya da engel olabilecek durumlar gibi konuları da alt alta listelemeniz faydalı olacaktır.

Emeklilik ile ilgili hayaller her zaman çekicidir.

Ancak gerçekten planlama yapıldığı ve bu planlar değerlendirildiği zaman hayaller hayata geçebilir.

Eğer riskleri doğru analiz edebilme ve fırsatları değerlendirebilme potansiyeliniz varsa sahip olduğunuz bilgi, birikim ve tecrübenizle birlikte hayalinizdeki işe başlamak için belki de en iyi zamanlama, emeklilik.

İş fikrine sahip olduktan ve bu işin size uygun bir iş olduğuna karar verdikten sonra neler yapılmalı, bunları da sonraki yazılarımda detaylandıracağım.

İbrahim H. KAYRAL

Fikrini belirt, sesini duyur.