Kişisel ya da Kurumsal Gelişim – İlk Adım

İş hayatımızda, yaptığımız işlerde daha etkili, daha etkin ve daha verimli olmayı istiyoruz. Bir diğer deyişle belirlediğimiz amaçlarımıza ulaşmayı arzuluyoruz ve bunu yaparken de hem sahip olduğumuz kaynakları ‘en az’ kullanarak bunu başarmayı, hem de elimizdeki kaynaklarla yapabileceğimizin ‘en iyisini’ gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Yaşama dair diğer isteklerimiz gibi bu isteklerimiz de bizi “gelişmemiz” için motive ediyor…

Hem kişisel dünyamızda, hem de kurumsal yapılanmamızda bu üç hedef çoğumuz için olmazsa olmazlar.

Ben de sizin gibi bu konu üzerinde kafa yoruyorum ara sıra…

Araştırdığınız zaman “gelişim” üzerine yazılan yüzlerce yazı, kitap ve bilimsel yayına da rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Hatta çoğu zaman bizim ulaşmamıza bile gerek kalmadan o bilgiler bize ulaşıyorlar.

Kişisel ya da kurumsal “gelişim” ile ilgili ‘sonraki’ konular üzerinde bu yazımda durmayacağım. Üzerinde durmak istediğim nokta, iş hayatında başarmak istediğimiz ‘gelişim’ için bir başlangıç noktası ya da ‘ortamı’ belirlemek.
Dün akşam bir arkadaşımın paylaştığı enstrümantal bir parça ile bu konuyu tekrar düşünme fırsatım oldu. Yazıyı kaleme almamın sebebi de o parça oldu aslında…

Yaşantımızda bir döngünün içerisindeyiz. Bu döngüyü nasıl hayal edersek edelim, her dönüşünde daha kaliteli olmasına çabalıyoruz. Eğer yaşam döngüsünün her turunun bir başlangıç noktası var ise şayet; benim noktam, ‘huzur’.

Elbette dış dünyamız, iş dünyamız ve hatta çok yakın çevremizde ‘huzuru’ kaçıracak çok sebep var. Bahsettiğim onlar değil, bahsettiğim; kişisel iç dünyamızda, bilincimizin merkezinde ‘farkında olarak’ yaşamamız gereken ‘huzur’.

Bu ‘huzura’ sahip değilsek eğer, iş yaşantımızda da kişisel ya da kurumsal gelişime bir katkı sağlayamıyoruz.

Ve en önemlisi bu ‘huzuru’ dışarıdan birilerinin size sağlayabilmesi mümkün değil, ancak siz kendi kendinize yakalayabilirsiniz…

Bunun için ise zihnimizdeki karmaşalardan kurtulup ‘hayatı basitleştirmeye’ ihtiyacımız var!

Bana bu duyguları hissettiren görüntülerle sizleri baş başa bırakıyorum.

Sizin ne hissedeceğinizi de merak ediyorum…

[Spider_Single_Video track=”4″ theme_id=”1″ priority=”0″]

 

Not: Tarayıcınız videoyu açmıyorsa youtube’dan izlemek için tıklayınız.

Fikrini belirt, sesini duyur.