Gaziler Günü Etkinlikleri ve ABD Savunma Kuvvetleri

Geçtiğimiz hafta 19 Eylül Gaziler Günü vesilesiyle birçok tören düzenlendi ve mesajlar verildi. Ülkemizde Gaziler Günü dolayısıyla bu etkinlikler devam ederken bir önceki hafta ABD St.Louis’de gerçekleştirilen Geleceğin Teknolojisi Forumunda ABD Savunma Kuvvetleri tarafından tanıtımı yapılan bir buluş haftaya damgasını vurdu.

ABD Savunma Kuvvetleri, bu forumda, bir felçlinin doğrudan beynine bağlanan protez bir robot eliyle fiziksel duyumları ‘hissetme’ yeteneği verdiği buluşunu tanıttı. Bu buluş ile omurilik yaralanması nedeniyle on yılı aşkın süredir felçli olan bir hasta, protez parmakları sayesinde bir nesneye hafifçe dokunduğunda bile o nesneye hangi parmağı ile dokunduğunu görmeden de hissedebiliyor.

Bu sayede felçli olan veya uzuvlarını kaybeden hastalar (ya da Gaziler) sadece hareket yeteneğini geri kazanmıyor aynı zamanda  dokundukları nesneleri hissedebilir hale geliyorlar.

Bu habere çok fazla ve farklı yorumlar yapılabilir tabi. Benim açımdan en dikkat çekilebilecek nokta, zamanımızı nelerle ve ne şekilde harcadığımız; yaşam kalitemizi, ne üretip ne üretemediğimizi belirliyor. Sanırım bu açıdan hem iş yaşantımızda hem de günlük yaşantımızda vakit harcadığımız konuları, değer yargılarımızı, önceliklerimizi yeniden gözden geçirmeye ihtiyacımız var…

“Eğer hayal edebildiğin bir şey ise yapabilirsin… ” Walt Disney

Kaynaklar: http://www.sciencealert.com/

http://www.darpawaitwhat.com/

Resim Kaynağı: Defense Advanced Research Projects Agency

Fikrini belirt, sesini duyur.