Etkili Zaman Yönetimi: Eisenhower Matrisi

İş ya da günlük hayatımızda yapılacak o kadar çok işimiz, yetişecek o kadar koşuşturmamız varken zamanı akışına bırakmak neredeyse pek mümkün değil artık. Zamanımızı etkili bir şekilde yönetmediğimizde ise çoğu zaman tamamlanmamış işler, geç kalınmış toplantılar ya da iptal edilmesi gereken arkadaş buluşmaları gibi birçok olumsuz sonuç ile karşı karşıya kalabiliyoruz.
Zamanı yönetmenin ya da zamanı doğru kullanmanın temeli, işleri öncelik ve önem düzeylerine göre planlamakta yatıyor aslında. Bu konuda biraz araştırma yaptığınızda ilk karşınıza çıkacak olan “Önce Büyük Taşlar” hikayesi ile önce büyük taşları, sonra küçüklerini ve en son kumu hayat kavanozumuza doldurduğunuzda hayatımızdaki işleri doğru bir şekilde yöneteceğimiz örneği verilir.
Konuyu biraz daha teknik bir anlatımla ele alan Eisenhower Modeli ise aşağıdaki matris yardımıyla zamanı nasıl etkili yöneteceğimiz konusunda sade bir anlatım ortaya koymaktadır.

Zaman

Bu matrisi doğru kullanabilmek için sahip olmanız gereken iki anahtar ise;

1.İşleri öncelik ve önemlerine göre sınıflandırabilmek
2.“Hayır” diyebilmek ve gerektiğinde işleri başkalarına devredebilmek.
Eğer bu iki anahtar davranış biçimini hayata geçiremiyorsanız, yukarıdaki örnekler bu blog sayfasında teorik olarak kalmaya devam edecektir.
Sevgiyle kalın…
İbrahim
 
 
Resim Kaynağı: https://image-store.slidesharecdn.com/11146b2a-f956-488e-8aef-bbda963175ec-original.jpeghttps://www.youtube.com/watch?v=eVx4E1N9Gyohttps://www.youtube.com/watch?v=8Z-8XJZ3zeg

Fikrini belirt, sesini duyur.