Beyinler arası Ağ kurulabilir mi?- (Küresel Tek Bilinç)

Yazı dizimizin sonuna gelmek üzereyiz. Bu bölümde içsel ve dışsal ağlar arası entegrasyon mümkün mü? ve eğer bu mümkün ise ortaya çıkacak ‘bütün’ bizi nereye götürür sorularına cevaplar arayalım.

Hatırlayacağınız üzere dizinin ilk yazısında sinir sistemi ve beynimizin yapısından nöronlardan ve nöronlar arası bağlantıları sağlayan sinapslardan bahsetmiştik.

Beynimizde milyarlarca nöron var, bu nöronlar arasında kurulan bağlantılar aracılığıyla gerçekleştirilen işlem ve üretilen bilginin boyutu inanılmaz. 

Peki, tıpkı bilgisayarlarımızın internet bağlantısı ile dâhil olduğu küresel ağ (world wide web) gibi beyinlerimiz ya da sinir sistemlerimiz de birbirleri ile bütünleşebilir mi?

Beyinler birbirlerine bağlanabilir mi?

Bunun için sinapsların bir şekilde ölçülebilir, kaydedilebilir, çözümlenebilir olması gerekiyor.

yapayzekaBilim insanları bu konu üzerinde çalışıyorlar ve gelinen noktada nöronlar arasında hareket eden enerjiyi, gönderilen sinyalleri ölçmeyi, kaydetmeyi başarıyorlar.

Yapılan deneylerde sadece düşünerek harekete geçirdiğimiz sinapsleri bilgisayar ortamında sesli hale getiriyorlar. Bir nevi düşünceleri konuşturuyorlar.

Bu sayede örneğin konuşamayan bir kişi, sadece düşünerek, karşısındaki kişi ile telefon görüşmesi yapabiliyor.

Yine sadece düşünerek, sinapslerin hareketi ölçümlenerek, bilgisayarlar aracılığı ile elektrikli sandalyeye bağlı bir kişinin, sandalyesine komutlar vermesini sağlıyorlar.

İnanılmaz gibi geliyor, ama mümkün. Çünkü bilim, nöronlar arasında sinyal geçişlerinin “ses”ini duyuyor. Sonrasında tek yapılması gereken ses dalgalarını komutlara dönüştürmek oluyor.

Yukarıda verdiğim örneklerden daha fazlasını “İmkânsızın Peşinde Zihin Kontrolü” belgeselinde izlemenizi öneririm.

Bu konuda verilebilecek bir diğer örnek ise Avatar filmi.

Filmi birçoğunuz izlemişsinizdir. Hatırlayacağınız üzere film Pandora adlı bir uyduda geçiyor. Pandora, 3-4 metre uzunluğunda, mavi insansı görünümlü, kabile kültürünü benimsemiş, saldırıya uğramadıkları sürece barışçıl olan Na’vi halkına ev sahipliği yapıyor. İnsanlar, Pandora’nın havasını soluyamadıkları için kendi ürettikleri Avatar bedenlerini ‘sinirsel bağlantılar’ aracılığıyla kontrol ediyorlar.

Ben bu yazı dizisi ile ilgili çalışmama başladığım sırada gazetede çıkan bir haber bilim-kurgunun adım adım gerçekleştiğinin duyuruyordu.

 
Habere göre Harvard Tıp Fakültesi bilim insanları, bir maymunun beyin dalgalarını kullanarak başka bir maymunun vücudunun kontrol edilmesini sağladıklarını açıklıyorlar. Deneyde maymunlara yerleştirilen çipler sayesinde bir maymunun verdiği komutlar, uyutulmuş haldeki diğer maymunun omurgasına iletiliyor ve uyuyan maymun, komut veren maymunun istediği hareketleri yapıyor. Prof. Williams, bu gelişme ile özellikle felçli hastaların kullanamadıkları uzuvlarını kontrol etme imkânı bulmalarını amaçladıklarını söylüyor (20.02.14-Hürriyet Gazetesi).

Üretebileceklerimizin hayalini kurmak bile güç.

Beyinler ve sinir ağları arası bağlantılar bu derece mümkün hale geldikçe, insan “ya sonrası?” demeden geçemiyor.İşte tam bu noktada iki zihin arasında kurulabilen bu bağlantıların, bir grup insan arasında kurulduğunu düşünün.

beyinag

Her bir beyin, kendi bilgi ve tecrübe örgüsüne sahip ve tüm bu bilgi ve tecrübeler tek bir zihinde birleşiyor. Örneğin bir toplantıdasınız, şirketiniz ile ilgili stratejik bir karar alacaksınız, toplantıya konu ile ilgisi olan tüm kişileri davet ediyor ve zihinsel bağlantıyı kuruyor, saniyeler içinde en iyi kararı alıyorsunuz.

Beynin hafıza kapasitesi hesaplandı.

Uludağ Üniversitesi’nde ’NBeyin’ adlı konferansta beyin hakkındaki son çalışmalar hakkında bilgi veren Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sinan Canan, “Beynin 2.5 milyon gigabayt hafızası var. Bu rakam, 300 yıl süren HD filmin kaydedilmesine eşdeğer” diyor.

GUC

7 milyar insanın birbirine bağlandığını ve sürekli bağlı olduğunu hayal edin. Tek bir dünyada herkes birbirine bağlı ve birlikte düşünebiliyor. Tek bir ortak akıl.

Gelin buna Küresel Tek Bilinç ya da Global Unique Consciousness (GUC) diyelim.

İşte o zaman insanlığın bu ortak GUC’ü ya da mutlak gücü nasıl kullanacağı asıl meselemiz olacaktır.

Buradan sonrası sizin hayal gücünüze bağlı…

Tamam, hayal kurmak güzel, ama bu kadar hayal ve bilgi günlük hayatımızda ne işimize yarayacak?

Bunu da dizinin son yazısında toparlayalım isterseniz…

İbrahim H. KAYRAL

Not: Beğendiğiniz yazıları paylaşmayı ihmal etmeyin :)

Fikrini belirt, sesini duyur.