Beyinler Arası Ağ Adım Adım Kuruluyor!

Bir süredir iki beyin arasında fiziksel bir bağ olmaksızın iletişim kurmanın yollarını arayan Washington Üniversitesi Öğrenme ve Beyin Bilimleri Enstitüsü, bunu başardıklarını açıkladılar.

Birbirinden yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki iki ayrı laboratuvarda kurulan karanlık odalarda 10 gönüllünün katılımıyla yapılan araştırmada bireylerin görsel deneyimlerini birbirlerine aktardığı tespit edildi.

Yapılan deney sırasında katılımcılar birbirlerine sinyaller göndererek yüzde 72 oranında nesneleri doğru tahmin etmeyi başardı. (İlgili Makale: “Playing 20 Questions with the Mind: Collaborative Problem Solving by Humans Using a Brain-to-Brain Interface” http://journals.plos.org/)

Bu alanda yapılan bazı çalışmaları da sizlerle daha önce paylaşmıştım.

Örneğin geçtiğimiz yıl Harvard Üniversitesi’nden bilim insanları Hindistan ve Fransa’daki iki kişi arasında telepati kurmaya yönelik bir deney yapmışlardı.

Deneyin amacı bir kişinin beyninden diğerine, herhangi bir iletişim kurmadan mesaj gönderilip gönderilemeyeceği idi. Sonuçta Fransa ve Hindistan’daki iki kişiyle yapılan araştırmada birbirlerinin beyinlerine mesaj gönderebildiği bulgusuna ulaşılmıştı. (Konu ile ilgiliBBC’nin haberi için; http://www.bbc.com/news/science-environment-29093700)

İki beyin arasında herhangi bir başka araç kullanmaksızın bir iletişim sağlanabilir mi?

Hatta birden fazla beyin bu iletişime dahil olabilir mi?

Eğer olur ise, birden fazla beyin ile ortaya çıkan ağ bizi nerelere götürür?

Örneğin işletmelerde oluşturulan takımlar, kendi aralarında böyle bir ağ kurabilselerdi, takım çalışması nasıl bir anlam kazanırdı?

Bunun gibi birçok soru sorulabilir ve buradan yola çıkılarak birçok mevcut probleme, elimizdeki olanaklarla farklı çözümler üretebiliriz. Ama önce bu konuda biraz daha okuma yapmaya ihtiyaç var. Çünkü konu o kadar da basit değil.

Bu alanda yayınladığım yazı dizisinde;

Beyinler arası Ağ kurulabilir mi? – (Sinir Sistemi ve Beyin)

Beyinler arası Ağ kurulabilir mi?- (YSA ve WWW)

Beyinler arası Ağ kurulabilir mi?- (İnovasyon ve Ağ Teorisi)

Beyinler arası Ağ kurulabilir mi?- (Küresel Tek Bilinç)

başlıklarına yer vermiştim. İlgi duyanlar yukarıdaki linklerden yazılara ulaşabilirler.

Fikrini belirt, sesini duyur.