Akıllı Telefonlardan Düşünceli Telefonlara…

Düşünceli telefon

Teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ve bu teknoloji ile ortaya konulan uygulamalar o kadar hızlı gelişiyor ki, bence akıllı telefonlar artık düşünceli davranacak olgunluğa da neredeyse ulaştılar.

Hayatımıza girdikleri ilk günden beri sürekli kişisel bilgilerimize yönelik topladıkları bilgiler, bizim için anlamlı yorumlar yapabilecekleri nitelikte.

Herhangi bir program yüklediğinizde, ilgili olsun olmasın konum bilgilerimizden, telefon rehberimize, uygulama kullanım detaylarınıza kadar birçok konuda sürekli verilerimizi toplayan telefonlardan biraz daha bize özgü düşünmelerini beklemek de hakkımız sanırım.

Özellikle “ölçülebilir benlik uygulamaları” ile toplanan veriler adeta cebimizde taşıdığımız birer doktor, antrenör, danışman özelliği taşıyorlar. Sabah alışkanlıklarından (Habit Clock), bilgisayar başında nelere zaman harcadığımıza (Slife), hatta gördüğünüz rüyalara ve bu rüyalarda gördüklerinizin sıklıklarına göre analizler yapılmasına (Shadow), duygu durumunuzun takibinden (In Flow), yürüme, koşma, uyku düzenimiz (WalkLogger, Nike +) ile ilgili verilere kadar birçok farklı uygulama ile telefonlarımız bizi bizden daha iyi tanır hale geldiler.
düşünceli

Ölçülebilir benlik ile kişisel gelişim, kişisel keşif, kendini tanıma gibi birçok noktada hangi noktaya geldiğimizi özetleyen  Gary Wolf’ un TED@Cannes’de yaptığı konuşmayı dinlemenizi tavsiye ederim.

Elbette henüz bu uygulamalara adapte olma aşamasındayız ve telefonların hızına biz de yetişmeye çalışıyoruz. Ama yakın geleceğe hazır olmak adına madem bizi bu kadar yakından tanıyan bu cihazlar sürekli yanımızdalar, biraz daha düşünceli de davranabilirler diyorum.

düşünceli telefon2Mesela herhangi bir restorana gittiğimizde, daha önce ne kadar yürüdüğümüzü ve ne kadar kalori yaktığımızı ölçen program hangi yemekleri yiyebileceğimizi söylese ya da tam tersi yediğimiz yemeklere göre ne kadar daha yürümemiz/koşmamız gerektiği konusunda biz daha ona sormadan bizi uyarsa güzel olmaz mı?

Havanın yağmurlu olduğu bir günde evden çıkarken şemsiyemizi almamız gerektiğini hatırlatsa yine.

Üzgün hissettiğimizde bir sürpriz yapıp bize en sevdiğimiz şarkıyı armağan etse…

Bizim hakkımızda sürekli bilgi toplayan akıllı telefonlar ayrılmaz birer parçamız oldukça telefonlarımızın sadece akıllı olmalarını değil, düşünceli olmalarını da beklememiz artık çok doğal.

Gece geç yattığımızda, bu adam uykusunu yeterince almadı dese ve alarmı 5-10 dakika geç çaldırsa düşünceli davranmış olmaz mıydı sizce de? 🙂

İbrahim

Not: Bu yazıma ilham veren @arzukalkavan’a attığı tweet için teşekkür ederim.

Fikrini belirt, sesini duyur.