Beyinler arası Ağ adım adım kuruluyor! (Ve Ağ Kuruldu) | Yaşama Sanatı

Beyinler arası Ağ adım adım kuruluyor! (Ve Ağ Kuruldu)

Blog sayfamı takip edenler hemen hatırlayacaklardır. Birçok farklı konunun yanı sıra, ele aldığım önemli konulardan bir tanesi de Beyinler Arası Ağ kurulabilir mi sorusuydu. Dizinin ilk yazısını 2014 yılında kaleme almış ve bu ağın kurulabileceğinin alt detaylarını bir yazı dizisi ile paylaşmıştım.

Geldiğimiz noktada 2019 yılı itibariyle beyinler arası ağın kurulduğuna tanıklık ediyoruz. Teknolojiyi yakından takip eden birçoğumuzun da bildiği üzere nesnelerin interneti ile artık birbirleri arasında konuşabilen, yapay zeka destekli ağların kurulması aşamasını çoktan geçtik.

Şimdi sırada İnsan Beyinlerinin İnterneti yer alıyor.

Hatırlayacağınız üzere Beyinler arası Ağ kurulabilir mi yazı dizisinde bunun mümkün olabileceğini, sorulması gereken asıl sorunun: insan beyinleri arası bu ağı gerçekleştirdiğimizde nasıl bir dünyaya uyanacağımız sorusu olması gerektiği idi. Küresel Tek Bilinç ya da Global Unique Consciousness(GUC) ile insan beyinleri ağı neleri başarabilecekti.

Geçtiğimiz yıl bilim insanları 3 kişinin beyinleri bağlayarak, insan düşünceleri arasında transferi başardılar. Daha önce doğrudan beyinden beyine iletişimde deneyler yapılıyordu, ama bu sefer beyinler arası ağ teknik bağlantılarla gerçekleşiyor. Araştırmacılar, katılımcıların birbirlerine düşüncelerini göndermelerini sağlayan üç kişilik bir beyin ağı geliştiriyor. Böylece 3 kişi birbirleriyle düşüncelerini paylaşarak Tetris tarzı bir oyunu oynayabiliyorlar. Washington Üniversitesinde yürütülen çalışmanın geçtiğimiz ay yayınlanan güncel versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz: “BrainNet: A Multi-Person Brain-to-Brain Interface for Direct Collaboration Between Brains”

 

#Brainnet projesi sayesinde düşünme biçimimizi değiştirmekte fayda var.

Beyinler arası ağ kurulabilir mi sorusunu sorduğumuz günleri geçtik, o günler gelip çattı, kapımızı çaldı artık. Şimdiden bu konu üzerinde Beyin Jimnastiği yapmamız, yapay zeka desteği ile çalışmamızda fayda var. Kendimiz için olmasa bile çocuklarımızın bu yeni dünyaya hazırlıklı olması çok önemli, artık Endüstri Devrimleri yüzyıl, elli yıl arayla gerçekleşmiyor. Artık neredeyse her on yılda bir yeni bir endüstri devrimine gebe olan insanlık, bu hıza uyum sağladığı müddetçe yaşamını daha kaliteli bir hale getirebiliyor.

Ağ teknolojileri sayesinde artık 1+1+1= 3 değil 111 ediyor ve eğer dünyada insanlar, toplumlar, devletler, teknolojiler arası bir rekabetten bahsediyorsak 111 karşısında 3’ün pek bir şansı olmadığını söylememe gerek yok sanırım.

Geçtiğimiz hafta, çocuklarımızın, anne baba ve öğretmelerinin biraz olsun dikkatini çekmek, bu dönüşüme şimdiden adaptosyanlarını sağlamak, hayal kurmaya başlamalarını teşvik etmek üzere Youtube Kanalımda, bir video yayınladım. Çocuklar 23 Nisan’da Nasıl Bir Gelecek Hayal Ediyorlar?

Yetişkinler olmasa bile, hiç değilse nasıl bir gelecek düşlüyoruz, biz bu geleceğin neresinde olacağız sorularını çocukların sormalarını ve cevaplamalarını sağlamamızda fayda var.

Videonun altına yorumlarınızı ve gelecek hayallerinizi bekliyorum.

En azından düşüncelerinizi bağlı olduğumuz ağdan öğrenene kadar 😉

Sevgiyle.

İbrahim

 

 

 

 

 

%d blogcu bunu beğendi: